ELMS, 4 Ώρες Σπα: Βάθρο στην κατηγορία LMP3 για Λασκαράτο
ΑΓΩΝΕΣ![](https://www.newsauto.gr/wp-content/uploads/2020/08/200810125701_elms-2020-rd2-spa-lmp3-race-a1000x600-550x330.jpg)
ELMS, 4 Ώρες Σπα: Βάθρο στην κατηγορία LMP3 για Λασκαράτο
ΑΓΩΝΕΣH εντυπωσιακή πίστα του Σπα φιλοξένησε τον 4ωρο αγώνα του Σπα που αποτέλεσε τον δεύτερο γύρο του ELMS και είχε και ελληνικό ενδιαφέρον.
Ή καλύτερα ελληνική διάκριση καθώς το πλήρωμα της Eurointernational με τους Thomas Erdos, Niko Kari και τον δικό μας Ανδρέα Λασκαράτο να εναλλάσσονται πίσω από το τιμόνι της Ligier JS320-Nissan, τερμάτισε στην εικοστή-δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης και την τρίτη της κατηγορίας LMP3.
WHAT CAR
Μετά τον αγώνα, ο Έλληνας οδηγός που αγωνίστηκε και με τη στήριξη του ΕΟΤ προωθώντας το μήνυμα «Visit Greece», έγραψε μεταξύ άλλων στα προσωπικά του social media: «Ήταν ένας από τους πιο δύσκολους αγώνες μου αλλά στο τέλος καταφέραμε να πάρουμε την 3η θέση. Χωρίς ενδοεπικοινωνία τα πρώτα 60 λεπτά, τα έδωσα όλα προτού αναλάβει ο Nico. Το γεγονός πως αναβάσαμε την ελληνική σημαία στο βάθρο με έκανε να νιώσω υπέροχα».
Ήταν ένας αγώνας που ξεκίνησε με ηλιοφάνεια αλλά όπως συνήθως συμβαίνει στην καρδιά των Αρδεννών, η βροχή ήρθε γρήγορα και επηρέασε τη ροή του αγώνα, του πάντα ενδιαφέροντος Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Le Mans Series.
Τη νίκη στο Βελγικό σιρκουί πανηγύρισε το δίδυμο των Phil Hanson-Felipe Albuquerque με την Oreca 07-Gibson της United Autosport ενώ στην κατηγορία του Λασκαράτου, επικράτησε η ίδια ομάδα, με τους Boyd, Gamble, Wheldon να μοιράζονται το χρόνο πίσω από το τιμόνι μίας Ligier JS320-Nissan.
![elms-2020-rd2-spa-lmp3-erdos-kari-laskaratos-a1000x600](https://www.newsauto.gr/wp-content/uploads/2020/08/200810125757_elms-2020-rd2-spa-lmp3-erdos-kari-laskaratos-a1000x600.jpg)
O Λασκαράτος (τέρμα δεξιά), πανηγυρίζει το βάθρο μαζί με τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας του
Διαβάστε επίσης:
F1 GP 70ης Επετείου: O Verstappen νίκησε τις Mercedes!
Και το 2021 στη Mercedes o Valtteri Bottas
Formula E: Νικητής ο Vergne, πρωταθλητής ο Da Costa